Adet kanaması her ay rahim içi zar tabakasının kendini yenilemesi ve gebelik için hazırlık yapması sürecinde gerçekleşen bir kanamadır. Endometrium tabakasının bir miktar kanama ile rahimden atılması regl olarak tanımlanabilir.

Regl Belirtileri Nelerdir? Regl Kaç Gün Sürer?

Belirtilere şu şekildedir:

 • Alt karın bölgesinde ağrı
 • Göğüslerde ağrı ya da hassasiyet
 • Şişkinlik
 • İştahta artış
 • Ruh halinde değişiklikler
 • Yorgunluk
 • Ciltte sivilce ya da akne artışı

Kadınlarda adet kanaması süresi her zaman aynı olmaz. Adet kanamasının 3 gün ile 7 gün arasında değişen bir süre boyunca devam eder. Ancak ilk adet kanamasının başladığı dönemlerde bu süre 3 günden kısa ya da 7 günden uzun olabilir.

Regl Ne Zaman Başlar? Ne Zaman Biter?

Kadınlarda ilk regl kanaması 8 – 15 yaş arasında gerçekleşir ve menopoz dönemine kadar her ay kanama meydana gelir. Sadece gebelik dönemlerinde adet kanamaları olmaz. Kadınlarda menopoza girme yaşı ise genellikle 45 – 55 arasıdır. Menopoza girilmesinin ardından artık regl dönemleri yaşanmaz.

Kadınlarda Regl Ağrısı Neden Olur?

Çok sayıda kadın adet kanaması sırasında ağrı da hisseder ve bu ağrının nedeni rahim içi duvarının kasılmasıdır. Rahim kas dokusundan oluşur ve yumurtlamayla beraber kalınlaşır. Gebelik gerçekleşmezse progesteron hormonunun etkisi ile incelir. Kanamanın olmasını sağlayan prostaglandin hormonu ne kadar fazla salgılanırsa adet ağrıları da o kadar fazla olur.

Reglin Kaç Gün Gecikmesi Normaldir?

reglin kaç gün gecikmesi normaldir

Öncelikle adet kanaması durumunun mevsim geçişlerinden ya da kişinin stres düzeyinden bile etkilenebildiğini unutmamak gerekiyor. Bu nedenle 5 güne kadar olan regl gecikmeleri normal kabul edilir. Bu gecikme süresi kimi zaman 6 ya da 7 günü bulabilir. Ancak 10 gün gibi uzun bir süre gecikme olması bir sağlık sorunu habercisi de olabilir ve mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Aşırı Regl Kanaması Normal Mi?

Aşırı regl kanaması, rahim ağzı ya da rahim içi poliplerinden kaynaklanabilir. Bununa birlikte endometriozis, myom, spiral, kronik pelvik enflamatuar hastalık veya pıhtılaşma bozuklukları gibi durumlarda da kanama aşırı düzeyde olabilir. Bazı kadınlarda ise bu kanamanın aşırı oranda olmasının altında hiçbir neden bulunmaz. Bu oran, aşırı kanamadan şikayet eden kadınların yaklaşık olarak % 50’sidir.

Ped Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kullanılan pedlerin cilt dostu olması ve hijyenik olması, en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında geliyor. Ayrıca adet kanaması dönemlerinde pedler sık sık değiştirilmelidir. Cilt hassasiyetine neden olabilecek materyaller içermeyen pedlere yönelmek daha doğru olacaktır.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ilık banyo regl ağrısının azalmasını sağlayabiliyor. Adet dönemlerinde düzenli uyku ve sağlıklı beslenme de önemlidir. Sıcak su torbası ile alt karın bölgesinin ısıtılması da ağrıyı azaltabilir. Masaj ve egzersiz gibi yöntemler de tercih edilebilir.

Şiddetli Regl Sancısı Bir Hastalık İşareti Mi?

Her şiddetli adet kanaması sancısının kesinlikle bir hastalığı işaret ettiğini söylemeyiz. Ancak bazı rahatsızlıklar adet dönemlerinde çok şiddetli sancılara yol açabiliyor. Bu hastalıklara enfeksiyon, rahim içi yapışıklıklar ya da yumurtalık kisti gibi örnekler verebiliriz. Şiddetli sancının altında yatan bir unsur olup olmadığının belirlenmesi için doktora başvurulmalıdır.

Bilginiz olsun –> İdrar kaçırma neden olur

Geçmeyen Regl Ağrılarında Ne Yapılmalı?

Ilık duş gibi yöntemlerle geçmeyen adet kanaması ağrıları durumunda doktora danışmak kaydıyla ağrı kesici ilaç alınabilir. Ancak ağrı kesici de olsa gelişigüzel ilaç kullanmanın doğru olmadığını belirtmeliyiz. Bu nedenle bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak ağrı kesici ilaç önerisi almak daha doğru bir hamle olacaktır.

Regl Neden Gecikir?

Çok sayıda farklı nedene bağlı olarak adet kanaması gecikmeleri yaşanabilir. Stres, psikolojik faktörler ve hatta çevresel faktörler bile bu durumun nedenleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda hormonal nedenlere bağlı olarak ya da kullanılan bazı ilaçların etkisi olarak da adet dönemlerinde gecikmeler yaşanabiliyor. Kadının hamile kalması durumunda da adet gecikmeleri yaşanıyor ve bu gebelik testi yapılmasının en önemli nedenidir. Adet gecikmesinin nedenlerinden biri de kronik hastalıklar ve polikistik over sendromudur. Kullanılan doğum kontrol hapları da kimi zaman böyle bir etkide bulunabiliyor.

Regl Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kadınlarda adet periyotları değişir. Bu periyotlar genellikle 21 gün ile 35 gün arasındadır. Çoğu zaman adet periyodunun 28 gün olduğu bilgisini de aktaralım. Ne zaman adet kanaması olacağının hesaplanması için son adet tarihinin ilk başladığı günü bilmek gerekiyor. Sonrasında beklenen adet kanaması gerçekleştiğinde bu kanamanın meydana geldiği ilk günü de dikkate almalısınız. İki adet kanamasının arasında geçen zaman kişinin adet periyotlarıdır. Bu gün sayısının 28 olduğunu varsayalım. Adet kanamanız gerçekleştiğinde üzerine 28 gün eklemelisiniz. Bu sayede bir sonraki dönemde ne zaman adet kanamasının başlayacağını kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Kadınlar için adet periyotlarını bilmek önemlidir. Özellikle korunmasız cinsel ilişkiye giren kadınların gebelik ihtimalini de dikkate almaları gerekir. Dolayısıyla beklenen adet tarihi hesaplanmalı ve şayet kanama başlamazsa mutlaka gebelik testi yapılmalıdır.

Regl Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Vücudun rahatlamasını sağlamak regl döneminin başlamasına yardımcı olabilir. Sıcak su dolu küvete oturmak ya da sıcak duş almak hem kan dolaşımını artırır hem de vücudun rahatlamasını sağlar. Yüksek oranda kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Aynı zamanda gazlı içeceklerin tüketilmesi de önerilmez. Vücudu aşırı düzeyde yormayacak olan egzersizler ve özellikle de hızlı tempolu yürüyüşler de adet döneminin başlamasına yardımcı olabilir.

Kimler Adet Görmez?

Kimlerin adet kanaması yaşamadığı sorusunun yanıtını kısa bir liste halinde aktarabiliriz.

 • Menopoza girenler
 • Hamile olanlar
 • Emzirme döneminde olanlar
 • Bazı ilaçları kullananlar
 • Polikistik over sendromunu yaşayan bazı kişiler
 • Herhangi bir nedenle rahmi ameliyatla alınmış olanlar

Merak edenler için –> Pelvik taban bozuklukları