vajinoplasti estetiği
Vajinoplasti
hem ülkemizde hem de dünya genelinde en çok talep gören genital estetik operasyonlardan biridir. Vajinada genişleme meydana gelmesi, çeşitli şikayetlere de yol açıyor ve bu şikayetlere kalıcı bir çözüm sunan da vajina daraltma ameliyatı oluyor. En gelişmiş teknikler kullanılarak gerçekleştirilen bu operasyon ile vajinaya daha sıkı bir form kazandırmak mümkün olabiliyor. Üstelik sonuçlar kalıcı ve tek bir operasyon ile vajina genişlemesinin getirdiği tüm sıkıntılar ortadan kalkıyor. Ameliyatın nasıl yapıldığı, ameliyat sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi merak edilen konuları aktaracağız. Vajina genişlemesine ameliyatsız çözümler olup olmadığına da değineceğiz. Ancak önce neden vajina daraltma ameliyatının yapıldığı konusunu mercek altına alalım.

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Neden Yapılır?

Kimi zaman genetik unsurlar kimi zaman da zorlu doğumlar vajinada bir miktar genişleme olması sonucunu ortaya çıkarır. Elbette vajinanın genişlemesi kadınların cinsel yaşam konforunu ciddi düzeyde etkiliyor. Sadece bu unsur bile tek başına vajinoplasti kararı alınması için yeterli oluyor. Cinsel ilişkiden haz alamama, cinsel isteksizlik ya da cinsel ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi, yaşanan başlıca sorunlardır. Bu sorunlar kadınların partnerleri ile olan ilişkilerine de olumsuz yansıyabiliyor.

Oysa tüm bu sorunlar vajinoplasti ile kalıcı olarak tamamen ortadan kaldırılabilir. Kadınların cinsel yaşam konforunu yeniden kazanmasını sağlayan vajina daraltma ameliyatı, gayet basit bir müdahaledir ve iyileşme süreci de sanıldığı kadar uzun sürmez. Artık kadınlar vajinanın bollaşmasını ‘kader’ ya da ‘doğal bir sonuç’ olarak görmemelidir. Bu sorun da estetik müdahaleler ile giderilebilir.

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Nasıl Yapılır?

vajina daraltma nasıl yapılır
Vajinanın daha dar olmasını sağlamak için yapılan vajinoplasti genel anesteziyle gerçekleştirilen bir operasyondur. Operasyonda oelvis tabanını oluşturan dokulara yapılan müdahale ile levator kaslarının birbirine yakınlaşması sağlanıyor. Böylelikle vajinal bölgedeki genişlemenin giderilmesi de mümkün hale geliyor. Her hastada aynı dokulara aynı oranda müdahale edildiğini söyleyemeyiz. Ameliyat öncesi yapılan inceleme ile ne kadar doku çıkarılacağı gibi unsurlar planlanıyor.

Operasyon ise vajina girişinden itibaren 3 – 4 cm’lik bir alanı kapsıyor. Bu alanda fazla olan doku kesi yoluyla çıkarılıyor ve vajinoplasti sonuçlarının kalıcı olması da bundan kaynaklanıyor. Sonrasında dikiş aşamasına geçiliyor ve operasyon da tamamlanmış oluyor. Ameliyatın ardından hafif kanama olması ise beklenen bir durumdur ve bu kanama 10 güne kadar uzayabilir. İyileşmenin tam olarak tamamlanması için geçmesi gereken süre de kişiden kişiye değişebilir. Çünkü her bireyde doku iyileşme hızı aynı değildir. Genellikle 1 – 1,5 ay gibi bir zaman dilimi içerisinde iyileşme de tamamlanıyor. Hafif ağrı gibi şikayetler meydana gelse de bu şikayetler günlük yaşam konforunu etkileyecek düzeyde olmaz. Operasyon sonrasında doktorunuz tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilir.

Doğum Sonrası Vajina Daraltma Ne Zaman Yapılır?

Normal doğum yapıldıktan hemen sonra vajinoplasti operasyonu yapılmamalıdır. Çünkü hasar gören dokuların iyileşmesi için bir süre beklemek gerekir. Bu süre her kadında aynı olmasa da yaklaşık olarak 1 yıl beklenmesi önerilir. Dokulardaki iyileşmenin gerçekleşmesi ve vajinal doğum sonrasında vajinanın yeniden doğum öncesi formunu kazanması, belirli bir zamana ihtiyaç olduğu anlamına geliyor. 1 yıl sonrasında ise vajina daraltma ameliyatı için planlama yapılabilir.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilir?

Hastalar vajinoplasti sonrasında nasıl bir süreç yaşayacaklarını da merak ediyor. iyileşme dönemi her ne kadar çok zorlayıcı olmasa da bazı hususlara dikkat edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Öncelikle genital bölgenin hijyenine çok fazla önem verilmesi gerekiyor. Bu sayede olası bir enfeksiyon riski de ortadan kaldırılmış olur. 4 – 6 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi de önemlidir. Bu dönemde tampon kullanımı yerine hijyenik ped kullanılması önerilir.

Bir süre küvet yerine ayakta duş alınması da vajinoplasti sonrasında dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunuyor. Deniz, havuz gibi bakteri kapılabilecek ortamlardan, hamam ya da sauna gibi sıcaklık seviyesi yüksek olan ortamlardan iyileşme dönemi boyunca uzak durmalısınız. Doktorunuzun reçete ettiği ilaçları ise muntazam bir şekilde kullanmanız gerekir. İş hayatına birkaç gün sonrasında geri dönülebilir ancak en az 1 ay boyunca vücudu çok zorlayan ağır sporlar yapılmamalıdır.

Vajinoplasti Ameliyatının Orgazma Olan Etkisi

Çok sayıda kadının vajinoplasti operasyonundan faydalanmasının nedeni orgazma da olumlu bir katkıda bulunmasıdır. Vajina girişinde, üst kısımda yer alan klitoris kadınlarda orgazma ulaşma noktasında son derece önemlidir. Vajina daraltma ameliyatında klitorise hiçbir müdahalede bulunulmuyor olsa da vajinanın daha dar olması sayesinde mekanik bir etki ortaya çıkıyor. Penis, klitorise daha fazla temas ettiğinden orgazma ulaşma süresi de bir miktar kısalıyor. Bu nedenle vajinoplastinin orgazma da katkıda bulunduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Vajina Daraltıcı Ameliyatın Riskleri Var Mıdır?

Her ameliyat kendi içerisinde riskler barındırdığı için vajinoplasti operasyonunun hiçbir riskinin olmadığını elbette söyleyemeyiz. Ancak pek çok cerrahi müdahale ile kıyaslandığında risklerin daha düşük seviyede olduğunu da belirtmeliyiz. Enfeksiyon ve kanama bu operasyonda geçerli olan risklerdir. Deneyimli bir cerrahın tercih edilmesi, doktorun önerilerine harfiyen uyulması ve hijyene dikkat edilmesi durumunda bu riskler de gayet düşük seviyelere geriler. Ameliyat öncesi uygulanan anestezinin de bazı riskleri olur ve bu konuda doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Vajinanın olması gerekenden daha fazla daraltılması riski de bulunuyor. Fakat tecrübeli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tercih edildiğinde bu risk de minimum düzeye geriliyor.

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Kimlere Yapılır?

Öncelikle vajinoplasti operasyonu için hastanın ameliyata engel olabilecek çeşitli rahatsızlıklarının olmaması koşulu aranır. Gebelik ve emzirme dönemlerinde de işlemin yapılması önerilmiyor. Bu kıstaslar doğrultusunda vajinadaki genişlemeden şikayet eden kadınlar için rahatlıkla vajinoplasti yöntemleri devreye girebiliyor. Daha önce vajinal ya da sezaryenle doğum yapmış kadınlar, düşük yapmış olan kadınlar ya da kürtaj yaptırmış olan kadınlar da vajina daraltma ameliyatı olabilir. Bu operasyon ileride hamile kalmaya, normal doğum yapmaya engel değildir.

Ameliyatsız Vajina Daraltma (Lazerle Vajina Daraltma)

Cerrahi dışı vajinoplasti yöntemleri arasında lazerle vajina daraltma da bulunuyor. Ameliyatsız bir seçenek olması nedeniyle riskleri de çok daha azdır. İşlem tamamen acısız olarak gerçekleştirildiğinden uygulama öncesinde anesteziden yardım alınması da gerekmez. Sadece hafif bir yanma hissi oluşabilir ancak bu his dayanılabilecek düzeydedir. Lazerle vajina daraltmada vajinanın iç dokusunda bir yenilenme söz konusu olur. Bu yenilenme kapsamında da dokularda sıkılaşma meydana gelir. Yaklaşık 15 – 20 dakikada tamamlanan işlemin sonuçlarını kısa zamanda fark etmek de mümkündür.

Hyaluronik Asit İle Vajinoplasti Tekniği Nedir?

Ameliyatsız olarak gerçekleştirilen vajinoplasti yöntemlerinden biri de hyaluronik asit ile yapılan işlemdir. Vajinadaki genişlemenin hafif düzeyde olması durumunda tercih edilen bu yöntemde vajina duvarına hyaluronik asit enjekte ediliyor. Bu sayede minimal düzeyde bir sıkılaşma etkisi yaratılıyor. Ancak kalıcı bir etki bırakan vajinoplasti yöntemlerinden biri değildir. Etki süresi 8 ay ile 10 ay arasında değişir. Düzenli cinsel ilişki yaşayan kadınlarda vajinal duvara baskı uygulanması nedeniyle işlemin etki süresi biraz daha az olabilir. Vajina daraltma ameliyatı ve ameliyatsız yöntemler hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.