hudoplasti estetiği
Hudoplasti
yani klitoris estetiği, klitorisin üzerindeki fazla derinin ya da çıkıntılı görünümün ortadan kaldırılması amacıyla gerçekleştirilir. Bu operasyon ile klitorise çok daha estetik bir görünüm kazandırılırken aynı zamanda cinsel haz ile alakalı olan bazı sorunların giderilmesi de mümkün olur. Günümüzde klitoris estetiğinin labioplasti yani iç dudak estetiği ile birlikte de yapılabildiğini belirtmeliyiz. Tek bir operasyon ile hem klitoris hem de iç dudaklar ile ilgili problemler giderilebiliyor ve hastalar bu süreci sadece tek bir iyileşme dönemi yaşayarak atlatıyor. Halk arasında ‘cinsel hazzı artırma estetiği’ gibi isimlerle de anılan hudoplastiyle ilgili merak edilen tüm konulara açıklık kazandırmadan önce sıklıkla merak edilen ‘klitoral hud neresidir’ sorusunun yanıtını aktaralım.

Klitoral Hud Neresidir?

Çok sayıda kadın hudoplasti konusunda araştırma yaparken ‘klitoral hud’ ifadesiyle de karşılaşıyor. Vajina bölgesinde iç dudaklar üst kısımda birleşiyor ve burada klitorisin üzerini örtüyor. Tam olarak bu bölge klitoral hud olarak adlandırılıyor. Halk arasında ‘klitoris tepesi’ olarak da bilinen bu bölge erkek genital organında, uç kısmı örten dokuya benzer. Klitoris estetiği kapsamında müdahale edilen bölgenin de klitoral hud olduğunu söyleyebiliriz. Klitorisin en tepe kısmında bulunan ve bu bölgeyi örten dokudaki fazlalıklar, katlantılar cinsel hazzı da olumsuz etkiliyor. Yapılan müdahale ile bu bölgedeki dokunun azaltılması hedefleniyor. Aynı zamanda çıkıntı şeklindeki görünümün ortadan kaldırılması da sağlanıyor.

Hudoplasti Estetiği Nasıl Yapılır?

hudoplasti nasıl yapılır
Öncelikle hudoplasti estetiğinin iki farklı teknikle gerçekleştirilebildiğini belirtmeliyiz. Bu operasyonda müdahale edilen bölge sanıldığı gibi klitoris değildir, klitorisin üst kısmını örten dokudur. Bu nedenle hastaların cinsel hazzında olumsuz bir değişim olmaz, aksine olumlu yönde bir değişim olması söz konusudur. Ameliyat anestezi altında gerçekleştirilir ve merkezden yahut yan kısımdan bir kesi uygulanır. Bu kesi sayesinde fazla olan dokunun çıkarılması sağlanır. Klitorisin üzerinde deforme durumda olan dokunun ya da çıkıntılı bir görünüme neden olan fazla derinin çıkarılması sağlandıktan sonra sarkık ve katlantılı görünüm de tamamen ortadan kaldırılmış olur.

Bölgeye estetik açıdan düzgün bir görünümün kazandırılmasıyla birlikte operasyon da tamamlanır. Kesi uygulanan bölgeye dikiş atılır ancak vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanıldığından ameliyat sonrası dikiş aldırma işleminin yapılması gerekmez. Elbette anestezi altında yapılması, bu operasyon sırasında acı hissedilmesini engelliyor. Klinik ortamda istirahat da gerekmiyor ve sadece birkaç saat gözetim altında kalan hastalar aynı gün taburcu olarak evlerine gidebiliyor.

Klitoris Bölgesi Ameliyatı Cinsel Hazzı Etkiler Mi?

Klitorisin üzerindeki dokunun fazla olması, cinsel ilişki sırasında klitorise olan baskının ve sürtünmenin daha az olmasına yol açıyor. Bu da kadınlarda cinsel haz alama gibi çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Uygulanan hudoplasti ameliyatı ise söz konusu dokunun alınmasını sağlıyor ve bu durum kadınların cinsel hazzını da olumlu yönde etkiliyor. Halk arasında operasyonun ‘cinsel haz ameliyatı’ gibi isimlerle anılması da bundandır.

Klitoris Bölgesindeki Deformasyon Nasıl Oluşur?

Vücudun pek çok bölgesi gibi klitoris de deformasyona uğrayabilir. Klitorisin deforme olmasının nedenleri arasında en yaygın olanı vajinal doğum yapmak oluyor. Özellikle birkaç defa normal yolla doğum yapan kadınlar arasında bu sorun daha sık yaşanıyor ve dolayısıyla hudoplasti operasyonunun gerçekleştirilmesine de ihtiyaç duyuluyor. Birkaç kez vajinal doğum yapan kadınlarda bu sorun kimi zaman çok yoğun olurken kimi zaman daha hafif bir deformasyon da meydana gelebiliyor.

Nedenlerden biri de kilo alıp vermedir. Sık sık kilo alıp verme ya da aşırı kilo verme gibi durumlarda da klitoriste deformasyon meydana gelebiliyor. Bunun nedeni ise kilo alımıyla birlikte klitorisin üzerinde bulunan dokularda yağ oranının artmasıdır. Daha sonra kilo verildiğinde bu yağ dokusu azalıyor ancak deride sarkık bir görünüm ortaya çıkıyor. Kimi zaman da dokudaki yağ oranının azalmasıyla birlikte klitoris üzerinde çıkıntılı bir görünüm meydana geliyor. Klitoristeki deformasyonun nedenlerinden biri de yaşlanmadır. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak bu deride kırışıklık olabiliyor ve sarkıklık problemi de yaşanabiliyor.

Ameliyat Sonrası İz Kalır Mı?

En sık sorulan sorulardan biri de hudoplasti sonrasında iz kalıp kalmayacağıdır. Ameliyatın doğru teknikler kullanılarak deneyimli bir hekim tarafından yapılması halinde iz kalma olasılığı da çok daha düşük olur. Çünkü kesi, görünmeyecek bir bölgeye uygulanır ve bu sayede dokudaki izin belli belirsiz olması da mümkün hale gelir. İz kalıp kalmayacağının çok sık sorulmasının nedeni kişinin partneri tarafından ameliyatın anlaşılması endişesidir. Elbette partnerin daha önce klitoris estetiği ameliyatı yapıldığını anlaması pek olası değildir. Bu nedenle hastaların gereksiz endişelere kapılarak ameliyat kararını ertelemelerine gerek yok. Hem özgüven sorunlarına neden olan hem de dar kıyafet giyememe gibi çeşitli sıkıntılar yaşatan bu sorundan tek bir ameliyat ile kurtulmak mümkün olabiliyor.

Klitoris Bölgesi Estetiği Neden Yapılır?

Klitoris estetiğinin yapılmasının iki farklı nedeni bulunuyor. Bunların ilki cinsel ilişki sırasında hazzın artırılmasıdır. İkincisi ise bu bölgedeki deforme görünümü gidererek estetik açıdan çok daha iyi bir görünüm kazandırmaktır. Klitorisin üzerinde fazla doku bulunması kadınlar için son derece rahatsızlık verici bir durumdur. Cinsel yaşam konforunun da bu durumdan olumsuz etkilendiğini söyleyebiliriz. Hatta pek çok kişide özgüven problemlerine de neden olabilen bu görünümü ortadan kaldırmanın yolu ise hudoplasti operasyonundan geçiyor.

Klitorisin üzerinden fazla doku ya da deri bulunması cinsel hazzı da önleyebilen bir tablodur. Cinsel uyarılma sorunu yaşayan kadınlar bu durumdan ilişkilerinin de olumsuz etkilediğinden şikayet ederler. Dolayısıyla sadece cinsel yaşam konforunu artırmak amacıyla bile klitoris estetiği devreye girebiliyor.

Klitoral Hudoplasti Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hastalar için hudoplasti ameliyatının sonrasında zorlayıcı bir dönem yaşanmadığını belirtmekle birlikte bazı unsurlara dikkat edilmesi gerektiğinin de altını çizelim. İlk olarak hijyen kurallarına mutlaka dikkat edilmesi, ameliyat ile müdahale edilen bölgenin her zaman temiz ve kuru kalması sağlanmalıdır. Hijyen açısından sakıncalı olabildiği ve bu bölgeye iyileşme öncesinde zarar verebileceği için cinsel ilişkiden bir süre uzak kalmak da önemlidir. Bu sürenin 4 hafta ile 6 hafta arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Klinik ortamda hastaların bir süre kalması gerekmez ancak hudoplasti sonrasında evde birkaç gün dinlenmek de önemlidir. Uygulanan anestezinin etkisi ile bir süre baş ağrısı, mide bulantısı gibi şikayetler yaşanabilir. Bunlar geçicidir ve aynı gün ortadan kalkabilen etkilerdir. Operasyon bölgesinde ise hafif bir ağrı hissedilmesi de söz konusu olabiliyor. Çoğu zaman hastaları zorlayan bir boyutu olmayan bu ağrının doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilaçlar ile kesilebileceğini de belirtelim.

Dokulardaki iyileşmenin tamamlanması döneminde dar kıyafetler giyilmemelidir. Deniz, havuz, sauna ya da hamam gibi ortamlara da girmemek gerekiyor. Bu sürenin de yaklaşık olarak 1 ay ile 1,5 ay arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Enfeksiyon riski nedeniyle kısa bir süre antibiyotik ilaç kullanımı da gerekebilir. Bunun dışında nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda ameliyat öncesinde doktorunuza danışabilirsiniz. Klitoris estetiği hakkında yanıtını merak ettiğiniz soruları ise altta bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz.