labioplasti estetiği
Labioplasti operasyonu, genital organda bulunan ve ‘iç dudak’ olarak bilinen labia minör bölgesindeki asimetrik görünümü düzeltmek, sarkık görünümü ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirilen estetik müdahaledir. Vajina girişinde bulunan iç dudakların ideal ölçüden daha büyük olması ya da daha sarkık olması çeşitli sorunları beraberinde getirebiliyor. Bu sorunlar arasında en yaygın yaşananlar ise dar kıyafet giyememe ve sürekli olarak tahriş problemiyle karşı karşıya kalmaktır. Bununla birlikte özgüven sorunları gibi bazı psikolojik sıkıntılar da söz konusu olabiliyor. Tüm bu sorunların ortadan kaldırılması için labioplasti işleminden faydalanılması yeterli oluyor. Tek bir operasyon ile iç dudaklara istenen görünümün kalıcı olarak kazandırılması mümkündür.

Bu ameliyat nasıl yapılıyor, kimler iç dudak estetiği için uygun bir aday gibi sıklıkla merak edilen tüm soruların yanıtlarını aktaracağız. Öncesinde ise neden bu estetik operasyonun uygulandığı konusunu daha detaylı olarak ele alalım.

Labioplasti Neden Uygulanır?

Öncelikle genital bölgede bulunan iç dudaklardaki sarkıklığın ya da asimetrik görünümün kadınlar hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan rahatsız ettiğini belirtmeliyiz. Bu nedenle labioplasti operasyonunu sadece estetik açıdan ele almamak gerekir. Bu operasyon kadınların yaşadıkları pek çok sorunu giderme noktasında da son derece başarılıdır.

İç dudaklardaki sarkıklık tekrarlayan vajinal ya da üriner enfeksiyona yol açabiliyor. Bu enfeksiyon ise kadınların günlük hayatından iş hayatına kadar pek çok açıdan sıkıntı yaşamalarına neden oluyor. İç dudakların sürekli olarak iç çamaşır ile temas etmesi ve sürtünmesi de benzer sıkıntılara neden olan bir unsurdur. Çoğu zaman kadınlar cinsel yaşamlarında da çeşitli sorunlar yaşayabiliyorlar. Cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesi, kadının partnerine karşı kendini iyi hissetmemesi gibi durumlar yaygın yaşanan sorunlardır. İşte bu noktada devreye labioplasti operasyonu giriyor.

Kadınların iç dudaklardaki sarkıklık nedeniyle dar kıyafet giyememe problemi de büyük önem taşıyor. Mayo ya da bikini giyilmesi durumunda iç dudakların dışarıdan net bir şekilde belli olması elbette kadınlar için rahatsızlık verici bir tablodur. Hatta bazı kadınlar tayt ya da dar kıyafet giymekten bile kaçınmak zorunda oluyor. Dar kıyafet giyememe nedeniyle pek çok kadın bazı spor dallarına ya da sanat dallarına ilgi duyduğu halde uzak kalmak durumunda oluyor. Tüm bu sorunların giderilmesi için tek bir operasyon yani labioplasti ameliyatı yeterli oluyor. Kadınların her anlamda daha özgür olmalarını sağlayan bir estetik girişim olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?

İç dudak görünümü ideal orandan daha büyük olan, sarkıklık ya da asimetri problemi yaşayan kadınlar labioplasti operasyonundan faydalanabilir. Bu işlemin yapılabilmesi için kişinin ameliyata engel olabilecek herhangi bir sağlık sorununun bulunmuyor olması gerekir. Bu nedenle mevcut sağlık sorunlarınız ve varsa kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi vermeniz, ameliyat için uygun bir aday olup olmadığınızın belirlenmesi için önemlidir. Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlar için de bu operasyon yapılamaz ancak doğum sonrasında emzirme süreci de tamamlandığında rahatlıkla randevu alınabilir.

Halk arasında labioplasti operasyonuyla ilgili bazı yanlış inanışlar olabiliyor. Bu nedenle ameliyatın kadınların hamile kalma olasılığında hiçbir değişime neden olmadığının altını çizmeliyiz. Operasyon sırasında kadın üreme sistemine hiçbir müdahalede bulunulmaz. Sadece iç dudaklara müdahale yapılıyor ve bu da gebe kalma ihtimalini asla düşürmez. Bununla birlikte ileride vajinal doğum ya da sezaryenle doğum yapmanızı da önleyen bir operasyon değildir.

Daha önce doğum yapmış kadınlar da, hiç doğum yapmamış olan kadınlar da bu ameliyattan faydalanabilir. Bakire kadınlar için de tercih edilebilecek bir operasyondur çünkü labioplasti ameliyatında kızlık zarına yani hymen dokusuna hiçbir şekilde müdahale edilmez. Kızlık zarına zarar veren bir ameliyat değildir.

Labioplasti Estetiği Nasıl Uygulanır?

labioplasti nasıl uygulanır
Çoğu zaman labioplasti operasyonu lokal anestezi altında tamamlanabiliyor. Fakat bazen genel anesteziyle de operasyonun yapılması gerekebilir. Anestezi altında gerçekleştirilen bir ameliyat olduğundan hastanın işlem sırasında acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz. Anestezinin etkisini göstermesiyle birlikte iç dudaklardaki fazla doku kesi yolu ile çıkarılır ve hemen ardından dikiş atılarak operasyon tamamlanır. Vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanıldığı için hastanın ilerleyen günlerde dikiş aldırması gerekmez. Dikişlerin vücutta erime süresi her hastada aynı olmamakla birlikte yaklaşık 7 – 10 gündür.

Bu arada labioplasti ameliyatı adet döneminde yapılmıyor. Operasyon sonrasında hijyene maksimum düzeyde dikkat edilmesi gerekiyor. Ancak regl dönemlerinde hijyeni tam olarak sağlamak kadınlar için zorlayıcı olabilir. Dolayısıyla adet dönemi dışında bir ameliyat zamanı belirlenmesinde fayda var. İş hayatına geri dönülmesi için birkaç gün dinlenilmesi yeterli oluyor. Vücudu çok zorlayan ve uzun süre istirahat etmeyi gerektiren bir ameliyat değildir.

Labioplasti Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde labioplasti operasyonunda farklı yöntemler uygulanabiliyor. Hastanın doku durumu, taleplerinin neler olduğu gibi unsurlar dikkate alınarak hangi yöntemin uygulanacağına doktor tarafından karar veriliyor. Günümüzde uygulanan yöntemlere ise şu örnekleri verebiliriz:

 • V plasti
 • Curvilinear amputasyon (parsiyel rezeksiyon)
 • Wedge rezeksiyon
 • Lazer
 • Z plasti
 • Delaminasyon
 • Yıldız

Labioplasti Ameliyatı Gereken Durumlar

İç dudaklardaki sarkıklık pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Ancak genellikle bu durumun yapısal olduğunu söyleyebiliriz. Yapısal olmayan labia minör sarkıklığının nedenlerine ise şu örnekler verilebilir:

 • Vajinal doğumlar
 • Çok zayıf olmak
 • Aşırı oranda kilo kaybetmek
 • Genital bölge dokularında hasara neden olan kazalar geçirmek
 • Doğum yırtıkları

Elbette nedeni ne olursa olsun labioplasti ameliyatı ile iç dudaklara estetik açıdan daha güzel ve simetrik bir görünüm kazandırılabiliyor.

Özetlemek gerekirse labioplasti gerektiren durumları kısa bir liste halinde sıralayabiliriz:

 • Bikini, mayo gibi dar kıyafetler giyildiğinde iç dudakların kabarık bir görünüm sergilemesi
 • Dar kıyafetler giyildiğinde iç dudaklardaki sürtünme nedeniyle acı hissi duyma
 • Genital bölgenin nemli kalmasından kaynaklanan mantar enfeksiyonları ya da vajinal enfeksiyonlar
 • Cinsel ilişki konusunda partnerden utanma, çekinme ve cinsel ilişkiye odaklanamama
 • Cinsel ilişki sırasında dokuda gerilme olmasından kaynaklanan acı hissi
 • Tuvalette idrarın farklı yönlere gitmesi ve bacakların ıslanması gibi şikayetler
 • Genital bölgede kötü koku oluşumu ve akıntı birikimi gibi hijyeni de etkileyen problemler yaşanması

Labioplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Her hastada labioplasti ameliyatının süresi aynı olmayabilir. Ne kadar dokunun çıkarılacağı gibi unsurlara bağlı olarak ameliyat süresi değişmekle birlikte genellikle 1 saat civarında olduğunu söyleyebiliriz. Ancak iç dudak estetiği ile birlikte vajinoplasti ameliyatının da aynı seansta gerçekleştirilmesi talep edilebiliyor. Kombine şekilde iki farklı ameliyatın aynı seansta yapılacağı durumlarda ameliyat süresi biraz daha uzun olacaktır.

Labioplasti Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastalar için labioplasti sonrası iyileşme sürecinin çok zorlayıcı olmadığını belirtebiliriz. Operasyonun ardından hastanın klinik ortamda birkaç saat dinlenmesi çoğu zaman yeterli olur ve aynı gün taburcu işlemleri gerçekleştirilir. Evde birkaç gün dinlenme sonrası günlük aşama dönülebilir. Ancak iyileşme tamamlanana kadar cinsel ilişkiye girilmemesi, vücudu zorlayan aktivitelerden de kaçınılması gerekiyor. Kişisel hijyene ise çok fazla önem verilmelidir. Operasyondan 1 gün sonra ayakta duş alınabilir fakat iki hafta boyunca sauna, hamam, deniz ve havuzdan uzak durulması, enfeksiyon riski nedeniyle önem taşır. İç dudak estetiğiyle ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Dış kaynak:
https://drmehtapcicek.com/labioplasti/