perineoplasti estetiği
Perinoplasti
halk arasında ‘doğum izi estetiği’ ya da ‘doğum izlerinin düzeltilmesi ameliyatı’ olarak da biliniyor. Perine bölgesi, vajina girişi ile anüs arasında kalan bölgeye verilen addır. Son yıllarda genital estetik operasyonlar arasında en sık tercih edilen yöntemlerden biri de perine bölgesinin düzeltilmesini, onarılmasını kapsayan bu estetik girişim oluyor. Bu bölgenin estetik açıdan daha güzel görünmesinin yanı sıra kadınların yaşadıkları çeşitli sıkıntıları ortadan kaldırıyor olması da perinoplastiye olan ilginin artmasının nedenleri arasında yer alıyor.

Kadınlarda perine bölgesinde meydana gelen katlantılar, fiziksel anlamda da çeşitli sorunlar yaşanmasına neden olabiliyor. Katlantılar ise çoğunlukla vajinal doğumdan sonra meydana geliyor. Katlantılı görünümün sadece tek bir operasyon ile ortadan kaldırılması, bu bölgeye olması gerektiği gibi düz bir görünüm kazandırılması ise mümkündür.

Ayrıca bu operasyonun labioplasti ya da vajinoplasti gibi ameliyatlar ile kombin şekilde yapılması da söz konusu olabilir. Böylece kadınların yaşadıkları birkaç farklı sorundan sadece tek bir ameliyatla kurtulmaları sağlanıyor. Doğum izlerini giderme ameliyatının nasıl yapıldığını ve kadınlara ne gibi avantajlar sunduğunu aktaracağız. Bu estetik operasyonla ilgili merak edilen diğer tüm sorulara da açıklık getireceğiz. Ancak öncesinde neden bu ameliyatın yapıldığı konusunu ele almakta fayda var.

Perinoplasti Hangi Amaçla Yapılır?

Genel olarak bakıldığında perinoplasti operasyonunun amacının perine bölgesinin düzeltilmesi ve iyileştirilmesi olduğunu söyleyebiliriz. Normal doğum, kadınlarda perine bölgesinin de olumsuz etkilenmesine yol açabilen eylemlerden biridir. Doğum esnasında bu bölgede yırtık oluşabilir ya da doğum kesisi uygulanabilir. Bu yırtık ya da kesiye sonrasında dikiş atılır ve dokunun iyileşmesi sağlanır. Ancak bu dikiş bölgesinde daha sonrasında sarkık bir görünüm olabiliyor. Özellikle doğum kilolarından kurtulan annelerin bölgedeki sarkık deri görünümünden ya da katlantı görünümünden daha fazla rahatsız oldukları gözlemleniyor.

Kısa sürede gerçekleştirilebilen perinoplasti operasyonu da işte bu noktada devreye giriyor. Nedeni vajinal doğum, doğum yırtıkları ya da kesiler olabilir, bu operasyon hangi nedenle meydana gelmiş olursa olsun perine bölgesinin düzgün bir görünüm almasını sağlayabilir. Doğum dışında daha önce bu bölgeyi etkileyen bir ameliyat geçirmiş olmak, kaza geçirmek ya da travmatik etkilerle de perine bölgesinde katlantılı görünüm meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda da doğum izlerini silme estetiğinden rahatlıkla faydalanıldığını belirtmeliyiz.

Kadınları sadece fizyolojik anlamda değil psikolojik anlamda da bir hayli rahatlatan estetik operasyon sonrasında iyileşme de hızla gerçekleşiyor. Konforlu bir iyileşme dönemi yaşandığını da açıkça söyleyebiliriz. Dolayısıyla kadınların iyileşme sürecinden endişe etmelerine gerek yok. Tek bir ameliyat ile pek çok sorun giderilebiliyor ve kadınlar doğum öncesi konforuna yeniden kavuşabiliyor.

Perinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

perineoplasti nasıl yapılır
Ameliyat kararı alan kadınların üzerinde durduğu hususlardan biri de perinoplasti operasyonunun nasıl gerçekleştirildiğidir. Bu ameliyat genel anestezi altında ya da lokal anestezi altında yapılabiliyor. Çoğu zaman hastaların kendi talepleri doğrultusunda genel anestezinin tercih edildiğini söyleyebiliriz.  Anestezinin etkisini göstermesinin ardından arka vajina duvarına V şeklinde bir kesi uygulanıyor. Yara dokusunun, çıkıntıların ya da derideki sarkıklığın bu alandan düzeltilmesi, fazla dokunun kesi ile çıkarılması sağlanıyor.

Hastanın şikayetlerinin neler olduğuna bağlı olarak operasyon sırasında kasların gerilmesi ya da gevşetilmesi de mümkün olabiliyor. Vajinal doğumdan kalan dikiş izlerinin yani epizyo skarların kabarık olması kadar çökük bir görüntü sergilemesi de sık karşılaşılan bir tablodur. Ameliyat kapsamında bu çökük görüntünün giderilmesinin de mümkün olduğunu belirtelim. Epizyo kesilerinin kötü iyileşmesinden kaynaklanan girintili çıkıntılı bir görünümün de düzeltilmesi mümkündür.

Gerekli tüm onarım ve müdahalelerin gerçekleştirilmesinin ardından bu bölgeye dikiş atılıyor ve böylece operasyon tamamlanıyor. Ancak perinoplasti ile birlikte labioplasti (iç dudak estetiği) ve vajinoplasti (vajina daraltma ameliyatı) yapılacaksa operasyona diğer müdahaleler ile devam ediliyor. Çoğu zaman hastaların vajina daraltılması talebi de olduğundan bu iki operasyonun tek seansta gerçekleştirildiğini belirtelim.

Ameliyatın ardından hastaları zorlayan bir iyileşme dönemi yaşanmıyor olsa da bazı hususlara dikkat edilmesi de önem taşıyor. Hastaların perinoplasti sonrasında 1 ya da 1,5 ay boyunca cinsel ilişkiye girmemesi beklenir. Bisiklete binme ya da ata binme gibi aktivitelerden de iyileşme tamamlanana kadar uzak durulmalıdır. Operasyondan sonraki birkaç hafta boyunca vücudu zorlayan hareketler de yapılmamalıdır. Hastalar genellikle birkaç gün sonrasında iş hayatlarına geri dönebilir ancak birkaç gün evde istirahat etmekte de fayda olacaktır.

Hafif düzeyde ağrı ve sızı olabileceğini belirtelim. Bu durumda doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilacı kullanabilirsiniz. Hafif bir kanama olması da beklenen bir durumdur ve tampon yerine hijyenik ped kullanmanız gerekir. Yine hafif düzeyde olmak kaydıyla vajinal akıntı da meydana gelebilir. Mide bulantısı ve kusma ise anestezi ilacından kaynaklanır. Bu şikayetler her hastada meydana gelmez ve çoğunlukla aynı gün ortadan kalkan sıkıntılardır.

Operasyon sonrasında dikiş bölgesinin kuru ve temiz tutulması, hijyene büyük önem verilmesi gerekir. Genellikle 2 hafta sonrasında dikişler vücutta kendiliğinden erir. Bazı hastalarda bu süre biraz daha kısa ya da uzun olabilir. Operasyonun ise 40 – 60 dakika gibi bir sürede tamamlandığı bilgisini aktaralım. Aynı seansta farklı genital estetik işlemler uygulanacaksa ameliyat süresi uzayacaktır.

Perinoplastinin Avantajları Nelerdir?

Diğer genital estetik girişimler gibi perinoplasti operasyonunun da kadınlara çeşitli avantajlar sunduğunun altını çizelim. Bu avantajlar arasında ön plana çıkanlar ise şöyledir:

  • Kadınların kendilerine olan güveni artar
  • Hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatlamayı sağlar
  • Perine bölgesinin doğum öncesi görünümü yeniden kazanması, kadınların cinsel yaşam konforunu da olumlu yönde etkiler
  • Kısa bir operasyondur ve iyileşme süreci hastayı zorlayıcı bir boyut taşımaz
  • Farklı genital estetik operasyonlar ile kombin şekilde yapılabilir

Perinoplastiye Neden İhtiyaç Duyulur?

Perine bölgesinde istenmeyen görüntüler olması, kadınlarda özgüven sorunlarına da neden olabiliyor. Ayrıca fiziksel anlamda da uzun süre oturma pozisyonunda kalamama gibi çeşitli şikayetlere neden olduğunu da unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla perine bölgesinin düzeltilmesi iki yönlü olarak ihtiyaç duyulan bir işlemdir. Kadınların özgüven sorunlarından kurtulmalarına olanak tanıyan perinoplasti operasyonu, cinsel yaşam konforuna yeniden kavuşmalarını da sağlayabiliyor. Bununla birlikte perine bölgesindeki sarkık deri ve çıkıntı şeklindeki dokuların giderilmesi, fiziksel anlamda d daha rahat hareket edilebilmesine olanak tanıyor.

Perine Estetiği Ne Zaman Gerekli?

Vajinal doğum yapan her kadın için mutlaka perinoplasti operasyonunun yapılması gerekmez. Ancak bu bölgedeki katlantılar ve deri sarkıklığı nedeniyle çeşitli rahatsızlıklar yaşanıyorsa sıkıntıları gidermek için doğum izleri estetiği uygulanabilir. Operasyonun emzirme dönemi de tamamlandıktan sonra yapılması gerekiyor. Belirli bir zamanı beklemek gerekmez ancak doğum kiloları verildikten sonra yapılması, bir süre sonrasında yeniden perinoplasti operasyonuna gerek duyulmaması adına önemlidir.

Doğum kilolarının verilmesinin ardından perine bölgesindeki sarkıklık daha belirgin olabiliyor. Buna bağlı olarak öncelikle kilo verilmesi ve sonrasında ameliyat planlamasının yapılması daha doğru olacaktır. Doktorunuz ile yaşadığınız sıkıntıları görüşmeniz durumunda bu estetiğin sizin için gerekli olup olmadığı konusunda kendisinden görüş alabilirsiniz. Doğum izleri estetiği hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.