Kızlık zarı zedelenmesi genç kızların endişe yaşamasına neden olan durumlardan biridir. Hymen dokusu yani kızlık zarı, vajina girişinde yer alıyor. Vajinanın 1,5 cm kadar iç kısmında yer alan bu doku aslında zar değildir. Orta kısmında küçük bir delik olur ve vajinal sıvılar ya da adet döneminde kan, bu delikten geçerek vücuttan tahliye edilir. Hymen dokusu, sanıldığı gibi vajina girişini tamamen kapatan bir bariyer şeklinde değildir. Kızlık zarının yırtılması ile zedelenmesi ya da tahriş olması birbirinden çok farklı durumlardır. Dokuda zedelenme meydana gelse de bu dokunun bütünlüğünü korumaya devam ettiğini söyleyebiliriz.

Zedelenme genellikle küçük kenar travmaları şeklinde olur. Dokunun kenar kısmında mikro düzeyde travmalar olması, zedelenme olarak tanımlanabilir. Bu dokuda zedelenme olması bekaretin kaybedildiği anlamına gelir mi ya da zedelenen kızlık zarı kendiliğinden iyileşir mi gibi soruların yanıtlarını da aktaracağız. Öncesinde ise zedelenme durumunda ne gibi belirtiler yaşandığı konusunu ele alalım.

Kızlık Zarı Zedelenmesinin Belirtileri

Kadınlarda kızlık zarı zedelenmesi durumunda genellikle acı, ağrı ya da sızı yaşanmaz. Kramp gibi hisler de ortaya çıkmaz. Sadece zedelenmenin oranına bağlı olarak hafif bir yanma hissi yaşanabilir. Dolayısıyla bir belirti listesinden söz edemeyiz. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması halinde çıplak gözle yapılan basit bir muayene, zedelenme olup olmadığının anlaşılmasını sağlayacaktır. Bu muayene dakikalar içerisinde tamamlanır ve asla acı veren bir işlem değildir. Çok sayıda kişi, sadece zedelenme olup olmadığını ya da kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını öğrenmek için doktora başvuruyor ve bu basit muayeneden geçiyor. Böylece endişelerin de ortadan kalkması mümkün olacaktır.

Ayna yardımı ile kişinin kendi kızlık zarını muayene etmesi ise mümkün olmaz. Vajinanın iç kısmında yer alan kızlık zarının görüntüsüne bakarak zedelenme olup olmadığı sadece hekim tarafından anlaşılabilir. Kişinin kendi kendini muayene etmesi ve bir kanıya varması tamamen yanıltıcı olacaktır.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Neden Olur?

Pek çok nedene bağlı olarak hymen zedelenmesi meydana gelebilir. Bu nedenlere hemen birkaç örnek verelim.

  • Sürtünme şeklinde cinsel ilişkinin yaşanması
  • Genital bölgeye sert bir darbe alınması
  • Vajinal enfeksiyon
  • Bazı mastürbasyon yöntemleri
  • Bisiklete binmek gibi çeşitli aktiviteler esnasında kazara yaşanan bazı durumlar

Kızlık Zarı Zedelenmesinde Kanama Durumu Nasıl Olur?

Aslında kızlık zarı zedelenmesi durumunda kanama olması sık yaşanan bir durum değildir. Sadece ender olarak hafif bir kanama olabilir ve bu kanama da kendiliğinden durur. Kanamanın şiddetli olması, uzun süre devam etmesi gibi durumlarda ise vakit kaybetmeden doktora başvurmak son derece önemlidir. Özellikle genital bölgeye darbe alınması ya da geçirilen kazalar neticesinde kızlık zarı zedelenmesi sanılan durum aslında dokuda yırtılma olabilir. Çünkü zedelenme durumunda şiddetli kanama olması mümkün değildir. Doku yırtılması gibi durumlarda ise mutlaka tıbbi müdahale yapılması gerekir.

Kanama konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da haftalar boyunca ara ara lekelenme şeklinde kanama olmasının normal kabul edilmediğidir. Zedelenme mevcut olsa bile bu kadar uzun süre devam eden kanamalar durumunda mutlaka muayene yapılması gereklidir. Şiddetli yahut uzun süreli olan kanamanın nedeni ciddi bir rahatsızlık ya da doku yırtığı olabilir. Nedeninin anlaşılabilmesi için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanız önemlidir.

Kızlık Zarının Zedelenmesi Bekaret Açısından Sorun Olur Mu?

Tolumda kızlık zarı, bekaret ile ilişkilendirilir. Bu nedenle kızlık zarının bozulması, halk arasında ‘bekaretin kaybedilmesi’ olarak tanımlanır. Bu noktada kızlık zarı zedelenmesi durumunda bekaret kaybedilir mi sorusu akıllara geliyor. Yanıtı ise ‘hayır’ şeklindedir. Kızlık zarında zedelenme meydana gelmesi, bekaretin yitirildiği anlamını taşımaz. Dokuda sadece zedelenme meydana gelmiştir, bozulma, bütünlüğünü kaybetme ya da yırtılma olmamıştır. Bu zarın yırtılması durumunda ise kızlık zarı dikimi işlemi yapılabilir. Kızlık zarının dikildiği, kişinin partneri tarafından anlaşılamaz çünkü ilk cinsel ilişkide kanama meydana gelir.

Zedelenmiş Kızlık Zarı İyileşir Mi?

zedelenmiş kızlık zarı iyileşir mi

Öncelikle kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarının yırtılmasının yani bütünlüğünü kaybetmesinin birbirinden farklı durumlar olduğunu belirtmek gerekir. Hymen dokusunda zedelenme meydana geldiğinde bu doku üzerinde hafif şişlik oluşabilir, kızarıklık meydana gelebilir, yanma hissi olabilir. Kimi zaman kişi yanma hissi gibi herhangi bir şikayete sahip olmaz. Zaman içerisinde kızlık zarı zedelenmesi iyileşebilir. Kızlık zarı bütünlüğünü kaybederse ya da halk arasındaki tabiriyle yırtılırsa kendiliğinden iyileşmesi mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda kişinin talep etmesi halinde kızlık zarı dikimi işleminin yapılması gerekir. Yırtılan kızlık zarı kendi kendine iyileşmez.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Ve Yırtılması Arasındaki Fark

Eğer kızlık zarı zedelenmesi meydana geldiyse kanama olmaz. Zedelenme durumunda kanamanın meydana gelmesi beklenen bir durum değildir. Ancak bu zar yırtılırsa az miktarda kanamanın olması beklenir. Bu kanın miktarı sadece birkaç damla ile sınırlıdır. Sadece tek seferlik bir kanama olabildiği gibi lekelenme şeklinde birkaç gün devam eden bir kanama söz konusu olabilir.

Ayrıca kızlık zarı zedelenmesi durumunda acı ya da ağrı hissedilmez. Bu dokunun yırtılması, bütünlüğünü kaybetmesi durumunda ise hafif düzeyde bir acı ya da ağrı olabilir. Ancak bu his geçicidir, ağrının uzun sürmesi beklenmez. Kızlık zarının zedelenmesi, ilk cinsel ilişkide kanama olmasına engel bir durum değildir. Zedelenmiş kızlık zarı, iyileşme olsun ya da olmasın, ilk cinsel ilişkide kanar. Ancak yırtılma durumunda ilk cinsel ilişkide kanama meydana gelmez. Çünkü kanama, kızlık zarı bütünlüğünü kaybettiği anda meydana gelir. Son olarak kızlık zarının zedelenmesinin onarım gerektirmediğini, yırtılmasının ise kişinin istemesi durumunda onarım gerektirdiğini söyleyebiliriz. Hymen zedelenmesi hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.