kızlık zarı dikimi
Kızlık zarı dikimi
işlemi günümüzde sıklıkla tercih edilen operasyonlardan biri haline geldi. Kısa sürede tamamlanan bu işlem sonrasında ilk cinsel ilişkide kanama meydana geliyor. Kişinin partneri tarafından bu işlemin yapıldığının anlaşılması ise mümkün değildir. Bu nedenle güvenle tercih edilebilen yöntemlerden biri olduğunu ifade edebiliriz. Kızlık zarı (hymen) ergenlik dönemi öncesinde kalın ve sert bir yapıya sahip olur. Ergenlik döneminde ise yumuşar ve artık daha esnek bir yapıya kavuşur. Bu dokunun orta kısmında ise küçük bir delik bulunur. Adet dönemlerinde kanın vücuttan tahliye edilmesi bu delik sayesinde mümkün hale gelir.

Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide bütünlüğünü kaybettiğini söyleyebiliriz. Ancak cinsel ilişki dışında bölgeye darbe alınması ya da sert bir cisimle baskı uygulanması gibi durumlarda da kızlık zarı yırtılabilir. Elbette günümüzde hymenoplasti teknikleri ile kızlık zarı onarımı yapılabiliyor. Bu konuda merak edilen tüm soruların yanıtlarını aktaracağız. Öncesinde kızlık zarının nerede yer aldığını belirtelim.

Kızlık Zarı Nerededir?

Hymen dokusu yani kızlık zarı vajina girişinin 1,5 cm ile 2 cm içerisinde yer alır. Her ne kadar ‘zar’ olarak ifade edilse de aslında hymen, bir doku parçasıdır. Kolay yırtılabilen, hassas bir yapıya sahiptir ve vücuttaki diğer dokulardan önemli bir farkı bulunur. O da kızlık zarı dokusunun kendiliğinden iyileşebilen bir yapıya sahip olmadığıdır. Yırtılan, delinen kızlık zarının kendi kendine iyileşmesi, yeniden bütünlük kazanması mümkün olmaz. Bu, sadece yapılan operasyon ile mümkündür.

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Kızlık zarının bütünlüğünü kaybetmesi için bu dokuya baskı uygulanması yeterli olabiliyor. Bu nedenle ilk cinsel ilişkide çok yüksek ihtimalle kızlık zarı yırtılır. Sadece kızlık zarının çok esnek olması gibi ender durumlarda yırtılma meydana gelmez. Mastürbasyon sırasında da bu zarın yırtılması, bozulması mümkündür. Sert bir cisim tarafından dokuya baskı uygulanması durumunda kızlık zarının kolaylıkla yırtılabileceğinizi belirtmeliyiz. Hangi nedenle hymen bozulması söz konusu olursa olsun kızlık zarı dikimi işleminin yapılması mümkündür.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

kızlık zarı muayenesi
Eğer kızlık zarının yırtıldığına dair bir şüpheniz varsa başvurmanız gereken hekim, kadın hastalıkları ve doğum uzmanıdır. Yapılan basit bir muayene ile bu dokunun zarar görüp görmediği, yırtılıp yırtılmadığı anlaşılabilir. Muayene gayet kısa sürer ve kişide herhangi bir acıya, ağrıya, rahatsızlık veren bir duruma neden olmaz. Hasta jinekolojik muayene masasına alınır ve anesteziye gerek olmadan, elle muayene edilir. Bu esnada vajina içerisine herhangi bir tıbbi alet konmadığını da belirtmeliyiz.

Sadece birkaç dakika içerisinde kızlık zarının muayenesi tamamlanır. Bu arada kızlık zarı dikimi işleminin de kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapıldığı bilgisini aktaralım. Bu konuda bilinmesi gereken detaylardan biri de 18 yaş altında olan kadınlarda söz konusu muayenenin yapılması için ebeveynlerinden birinin de yanında bulunuyor olması gereklidir. 18 yaş üstü olan kadınlarda sadece kendi beyanları, muayenenin yapılması için yeterli oluyor.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kızlık zarı dikimi işleminin geçici ve kalıcı olarak yapılabildiğini belirtebiliriz. Her iki yöntemde de ilk gece kanaması meydana gelir. Kızlık zarının ilk kez bütünlüğünü kaybetmesi durumunda meydana gelen kanama ile aynıdır. Bu nedenle partnerin kanama açısından da kızlık zarının onarıldığını anlaması mümkün olmaz. Her iki yöntemde de öncelikle basit bir muayenenin yapılması gerekir.

Böylelikle hymen doku parçaları doktorunuz tarafından incelenebilir ve flep tekniği, mikrocerrahi yöntem gibi metotlar arasından en uygun olanı tercih edilir. Bu işlemin her ne kadar cerrahi bir müdahale olsa da kısa zamanda tamamlandığını, anestezi uygulandığından acıya ya da ağrıya yol açmadığını belirtmeliyiz. Hasta açısından değerlendirildiğinde konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanır. Kızlık zarı onarımı, klinik ortamda ya da evde istirahat etmesi gerektiren bir işlem değildir.

Kızlık Zarı Dikimi Ne Şekilde Yapılmaktadır?

Farklı yöntemler uygulanarak gerçekleştirilebilen kızlık zarı dikimi işleminde geçici ve kalıcı onarım arasından seçim yaparken ilk cinsel ilişki takviminin de dikkate alınması gerekir. Çünkü geçici kızlık zarı onarımı, cinsel ilişkiden 3 ya da 5 gün öncesinde yapılmalıdır.

Flep Yöntemi İle Kızlık Zarı Dikimi Nasıldır?

Flep yöntemi, kalıcı kızlık zarı dikimi metotlarından biridir. Vajina içinde bulunan flep dokusunun kaldırılması ve bu bölgede yeni bir hymen dokusunun oluşturulması yani parçaların birleştirilmesi prosedürüne dayanır. Bu yöntemde vajina içi damarlar aracılığı ile bu dokunun yeniden kanlanması sağlanıyor. Bir bariyer gibi vajina girişinin bu doku tarafından sarılması mümkün oluyor ve doğal kızlık zarında olduğu gibi orta kısımda bir delik de bırakılıyor. Bu sayede adet kanının yahut vajina salgılarının vücuttan atılması sırasında bir problem yaşanmıyor.

Bu işlemden 1 ay sonrasında cinsel ilişkiye girilebilir ve gayet doğal bir kanama meydana gelir. Flep tekniğinde meydana gelen kanamada, kanın renginden miktarına kadar tüm detaylar doğal kızlık zarı yırtılmasında olduğuyla aynıdır.

Mikrocerrahi İle Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Mikrocerrahi yöntemle gerçekleştirilen kızlık zarı dikimi işleminin biraz daha karmaşık bir teknik olduğunu belirtebiliriz. Bu yöntemde de gayet doğal bir etkinin elde edilmesi mümkün oluyor. Fakat söz konusu teknik için her kadın uygun bir aday değildir. Çünkü bu yöntemin uygulanabilmesi için Hymen doku durumunun uygun olması koşulu aranır. Yöntemde temel olarak parçalara ayrılmış olan dokular birbirine tutturulur.

Kısa Süreli Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılmaktadır?

Hymen dokusunun onarımında yani kızlık zarı dikimi işleminde tercih edilen tekniklerden biri de kısa süreli onarımdır. ‘Geçici’ olarak da adlandırılan bu işlemde purse string metodu devreye giriyor. Hymen dokusunun arka bölümüne geçici bir dikiş atılıyor ve özel dikip ipleri kullanılıyor. İşlemden 3 ile 5 gün sonrasında yaşanan cinsel ilişkide, ilk cinsel deneyimde olduğu ile çok benzer bir kanamanın meydana gelmesi sağlanıyor.

Hangi Anestezi Yöntemi Tercih Edilmektedir?

Kalıcı olarak gerçekleştirilecek olan kızlık zarı dikimi işlemlerinde genellikle sedasyon tipi anestezinin tercih edildiğini belirtebiliriz. Geçici kızlık zarı onarımında ise lokal anesteziyle işlemin tamamlanması mümkün oluyor.

Kızlık Zarı Dikiminde Başarı Olasılığı Nedir?

Elbette kızlık zarı dikimi son derece başarılı yöntemlerden biridir. Hangi teknik tercih edilmiş olursa olsun kızlık zarının onarımının ardından ilk gece kanamasının meydana gelmeme olasılığı yalnızca % 2 dolaylarındadır. Bunun nedeni de dokunun aşırı esnek bir form kazanması ya da dokudaki kanlanmanın çok az olmasıdır.

Kızlık Zarı Ameliyatlarının Bir Riski Var Mıdır?

Her ne kadar gayet basit bir müdahale olsa da kızlık zarı dikimi işleminin cerrahi bir operasyon olduğunu unutmamak gerekir. Dolayısıyla bazı riskler de söz konusu olacaktır. Enfeksiyon, kanama ve anesteziden kaynaklanan riskler bu operasyonda da geçerli olan risklerdir.

Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?

Sadece 15 – 20 dakikada kızlık zarı dikimi işlemi yapılabiliyor.

Zarın Dikildiği Muayenede Anlaşılır Mı?

Çıplak gözle bakıldığında kızlık zarı dikimi işleminin yapıldığı herhangi bir tarafından anlaşılamaz. Ancak kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene edilmesi durumunda anlaşılması mümkündür. Kızlık zarının yırtılması ve dikimi hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.